HTTPS Nedir?

Açılımı Güvenli Hiper Metin Transfer Protokolü (The Secure Hypertext Transfer Protocol) olan bu protokol HTTP protokolünü kapsayan ve çift yönlü güvenli veri transferi sağlayabilen protokoldür. İlk defa 1994 yılında Netscape Navigator tarayıcılarında denenmiş ve geliştirilmiştir. HTTP protokolü hakkında halilsafakkilic.com/http makalesi üzerinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

HTTPS protokolü HTTP veri paketini Taşıma Katmanı Güvenliği protokolü TLS/SSL ile şifreleyip (Bkz: Asimetrik Şifreleme) verilerin gizliliğini, güvenliğini, bütünlüğünü sağlar.

HTTPS ile İstek Satırı (Request Line) dışındaki üst başlık (header) ve gövde (body) içeriği SSL sertifikası ile çift yönlü olarak şifrelenir. Yani bu ne demek? İstemcinin sunucuya gönderdiği istekte, sunucudan istemciye gönderilen yanıtta şifrelenir ve araya girilse bile okunamaz çünkü veriler şifrelidir. Normalde HTTP ile aktarılan bir veri paketi açık şekilde gönderilip/alınır o nedenle içeriği okunabilir ve haliyle veri sızıntıları mümkün olur.

“Uzman” olarak “https olan, sertifikası olan, güvenli olan vs.” internet sitelerinden alışveriş yapın şeklindeki beyanlarda HTTPS’e atıfta bulunulur ve bunu söylemeden devam edemeyeceğim;

Bir sitenin sertifikasının olması yalnızca verilerinizi güvenli şekilde transfer ettiği anlamına gelir. Yani bu ne demek; kart bilgilerinizi girdiğiniz bir site uygulama katmanında sizden aldığı bu bilgileri saklıyor olabilir. Sertifika kullanması sizi Man-in-the-middle saldırılarından (kabaca araya girme saldırılarından) koruyacaktır fakat kart bilgilerinizi girmiş olduğunuz sayfa bu bilgileri kaydedip kötü amaçlarla kullanabilir.

Bu kapsamda atalarımızın söylediği “Her sakallıyı deden sanma” sözünü “Her HTTPS gördüğün sayfayı güvenli sanma” şeklinde yorumlayabiliriz 🙂

Farkları;
Çift yönlü güvenli veri transferi yapılır. Buna bağlı olarak HTTPS isteklerde sertifika doğrulaması (ssl/tls handshake) sağlanır.
URI’de scheme kısmında http yerine https kullanılır.
HTTP varsayılan olarak 80 portunu kullanırken HTTPS ise 443 portunu kullanır.