Python Virtual Environment Kurulum ve Kullanımı

Development ortamımı değiştirdikçe sürekli kurmam gereken araçlar hakkında bir yazı dizisine başlamaya karar verdim ve böylelikle ilk yazım bu oldu. Sıklıkla Debian based bir OS tercih ettiğimden package manager olarak APT ve Python için v3 üzerinden ilerleyeceğim.

Neden Python Virtual Environment?

Eğer aynı cihazda birden fazla proje geliştiriyorsanız paketleri globale yüklemek farklı sorunlar (sürüm çakışmaları, gereksiz depolama alanı kullanımı vs.) yaşamanıza neden olabilir. Örneğin projenizin birisinde bir paketin 1.1.3 sürümünü kullanmanız gerekirken başka bir projede 1.0.4 sürümünü kullanmanız gerekebilir. Hem global scope kirletmemek (bu her yerde çok önemlidir) hem de olası karmaşıklıkların önüne geçmek adına kullanmamız gerekir.

PyCharm IDE (Bkz: www.jetbrains.com/pycharm/) her oluşturduğumuz projede varsayılan olarak bir virtual environment kurar. Böyle bir projede PyCharm terminal dışında virtual environmenti nasıl aktifleştireceğiniz hakkında bilgi aşağıda bulunan Python Virtual Environment Kullanımı kısmında yer almakta.

Python Virtual Environment Kurulumu

Kuruluma başlamadan önce Python3 kurulu olması gerektiğini ne olur, ne olmaz tekrar hatırlatmak isterim 🙂 (Bazen cihaza Python3 kurmadan Virtualenv kurmaya çalıştığım olmuştur)

apt list — installed -a python3-pip ya da pip3 -V ile Python Package Manager’in kurulu olup/olmadığını bakabilirsiniz, eğer yoksa;

sudo apt install -y python3-pip

ile Python Package Manager’i kuruyoruz.

virtualenv — version ile Virtualenv kurulu olup/olmadığını kontrol ediyoruz, eğer yoksa; 

sudo pip3 install virtualenv

ile Virtualenv paketini kuruyoruz.

Python Virtual Environment Kullanımı

Virtualenv paketini kurduğumuza göre artık virtual environmentimizi oluşturabiliriz.

virtualenv yourProjectName

yourProjectName yerine varsa varolan projenizin adını yoksa yeni oluşturmak istediğiniz proje adını yazmalısınız. Bu sayede ilgili klasör içerisine bir python virtual environment kurmuş oluyoruz. Sonrasında virtual environment oluşturmak için

cd yourProjectName
source bin/activate

diyoruz ve artık virtual environment içerisindeyiz.

Eğer PyCharm kullanıyorsanız

source venv/bin/activate

ile PyCharm tarafından oluşturulmuş virtual environmentı aktifleştirebilirsiniz.

Şu dakikadan sonra environmentten çıkana kadar (aşağıda nasıl çıkacağımız yazmakta) pip3 install xxx şeklinde yüklediğiniz tüm paketler yalnızca bu proje için yükleniyor olacaktır.

Eğer bir gün canınız sıkılır ve virtual environment’i uçurmak isterseniz bin/, lib/ ve pyenv.cfg silmeniz yeterli olacaktır.

Virtual environment’ten çıkmak için

deactivate

çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Eğer özel bir sürümü tercih ederek virtual environment oluşturmak isterseniz.

virtualenv — python=/usr/bin/python2.7 yourProjectName

kullanabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi: docs.python-guide.org/dev/virtualenvs/